* Comitetul executiv al COSR a anuntat lotul Romaniei pentru Jocurile Olimpice de iarna pentru tineret de la Lausanne, stabilind si port-drapelul delegatiei noastre la competitia dintre 9 si 22 ianuarie, care va fi schiorul alpin dinamovist Gheorghe Perut Jinga,in varsta de 15 an.

Iata fragmente din comunicatul oficial:

35 de sportivi vor reprezenta Romania la JOT Lausanne 2020

Comitetul Executiv al COSR a aprobat componenta Echipe Olimpice care va reprezenta Romania la cea de-a treia editie de iarna a Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT), care va avea loc la Lausanne, in Elvetia, in perioada 9 – 22 ianuarie 2020. 35 de sportivi vor lua startul in intrecerile de biatlon, bob, hochei pe gheata, patinaj viteza, sanie, sarituri cu schiurile, schi alpin, schi alpinism, schi fond si snowboarding, zece dintre cele 16 discipline sportive la care se concureaza la JOT Lausanne 2020.

Cei 35 de sportivi romani si antrenorii care ii insotesc:

Biatlon – 6 sportivi (3 fete si 3 baieti): Andrea Csutak, Blanka Borbely, Zsulett Demian, Marian Gabriel Folea, Zalan Kovacs, Nicolae Dan Girbacea; antrenori Daniel Mazilu, Sorin Girbacea, Tudor Girbacea, Szilard Marton;

Bob – 3 sportivi (2 fete si 1 baiat): Georgeta Popescu, Maria Antonia Sarbu, Andrei Robert Nica; antrenori – Cezar Georgian Popescu, Silviu Dan Scurtu;

Hochei pe gheata – 3 sportivi (2 fete si 1 baiat): Emilia Munteanu, Sonia Iris David, Csongor Antal; antrenor – Elod Gergely Antal;

Patinaj viteza – 2 sportive: ramona elena ionel, Ilka Fuzesy; antrenor Bogdan Adrian Stanescu, Marius Bacila;

Sanie – 6 sportivi (3 fete si 3 baieti): Ioana Corina Buzatoiu, Darius Lucian Serban, Daria Andreea Caciulan, Petra Maria Tolomey, Constantin Sebastian Motzca, Mircea Razvan Nicolae Turea; antrenori – Ioan Apostol, Corina Mariana Dragan; Elena Sorina Ticu – oficial de echipa;

Sarituri cu schiurile – 4 sportivi (2 fete si 2 baieti): Maria Daria Chindris, Robert Stefan Sandulescu, Florin Feroiu, Delia Anamaria Folea; antrenori – Lorincz Balint, Gheorghe Baila;

Schi alpin – 2 sportivi (1 fata si 1 baiat): Diana Andreea Rentea, Andrei Tudor Stanescu : antrenori Andrei Burchiu, Bogdan Nicolae Barbu;

Schi alpinism – 4 sportivi (2 fete si 2 baieti): Gheorghe Petrut Jinga, Constantin Surdu, Anca Alexandra Olaru, Larisa Daniela Cosofret; antrenor – Rares Iulian Manea;

Schi fond – 4 sportivi (2 fete si 2 baieti): Liviu Darius Hanganut, Liviu Constantin Pavalean, Dorina Georgiana Puscariu, Adelina Rimbeu; antrenori Andrei Potinga, Costel Terciu;

Snowboarding – 1 sportiv: Silviu Popa; antrenor – Florin Stefan Staicu;

Seful de misiune al delegatiei este Florin Misca, secretarul general adjunct al COSR, iar adjuncul sefului de misiune este Dragos Tataru, directorul Departamentuui Sport din cadrul COSR.

* La Turneul WTA de la Limoges, in pofida eliminarii Soranei Cirstea, abandon, si a Anei Bogdan, care si-a indeplinit obiectivul, intrand in prima suta WTA, jucatoarele romance continua competitia, prin dublista Monica Niculescu, care, in pereche cu Ana Blinkova au eliminat cuplul georgiano-americana Salapova/Webly-Smith, cu 6-2, 6-1, urmand sa joace in penultima faza a probei cu cuplul spaniol Georgina Garcia-Perez/Sara Sorribes-Tormo, cap de serie numarul trei.

In schimb, cum spuneam, Ana Bogdan, acum nr. 98 WTA, a pierdut la favorita nr. 1, rusoaica Ekaterina Aleksandrova, cu 6-4, 6-3, iar Sorana Cirstea s-a vazut nevoita sa abandoneze, dupa ce a cerut asistenta medicala la scorul de 6-3, 3-6, in partida cu americanca Nicole Gibbs.

* PROGRAMUL TV, 21.12.2019:
14:00 Fotbal, La Liga Mallorca – Sevilla Digi 2, Telekom 2, Look Plus
14:00 Fotbal, Bundesliga Hannover 96 – Stuttgart Digi 4
14:30 Fotbal, Liga 1 Hermannstadt – Politehnica Iași Digi 1, Telekom 1, Look Sport
14:30 Fotbal, Premier League Everton – Arsenal Eurosport
16:00 Fotbal, Serie A Udinese – Cagliari Digi 4, Telekom 2
16:30 Fotbal, Bundesliga Bayern Munchen – Wolfsburg Digi 2, Telekom 3, Look Sport
16:30 Fotbal, Bundesliga Schalke 04 – Freiburg Digi 3
16:30 Fotbal, Bundesliga Mainz – Leverkusen Telekom 4
16:30 Fotbal, CM al Cluburilor Monterrey – Al Hilal (pentru locul 3) TVR 1
17:00 Fotbal, La Liga Barcelona – Alaves Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:00 Fotbal, Serie A Inter – Genoa Digi 2, Telekom 2, Look Sport
19:30 Fotbal, Bundesliga Hertha Berlin – Borussia Monchengladbach Digi 3, Telekom 3
19:30 Fotbal, Premier League Manchester City – Leicester Eurosport
19:30 Fotbal, La Liga Villarreal – Getafe Telekom 4
19:30 Fotbal, CM al Cluburilor Liverpool – Flamengo TVR 1 (finala)
20:00 Fotbal, Liga 1 Voluntari – CFR Cluj Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:00 Baschet M BC CSU Sibiu – U-BT Cluj-Napoca Digi 4
21:45 Fotbal, Ligue 1 PSG – Amiens Digi 2
21:45 Fotbal, Ligue 1 Marseille – Nimes Digi 4
21:45 Fotbal, Serie A Torino – SPAL Telekom 2
22:00 Fotbal, Bundesliga Valladolid – Valencia Digi 3, Telekom 3, Look Sport