* Dupa esecul sau, ma rog, semiesecul (tribunele pe jumatate goale sau… jumatate pline), surogatului numit Davis Cup Finals, competitie “in loc de…” disputata anul trecut la Madrid, in Australia a inceput alta inovatie a tenisului, ATP, debutul fiind… o gafa: inaintea meciului de debut dintre Belgia si Republica Moldova a fost intonat Imnul Romaniei!

Dovada ca organizatorii, altfel ditamai ATP-ul, au luat ei insisi a la legere acest turneu pe echipe, al carui sens nu-l pot pricepe, mai ales ca nici acum nu stiu clar cum s-a facut selectia celor 24 de formatii, de vreme ce, de pilda, chiar meciul care a prilejuit eroarea descrisa s-a disputat intre nr. 818 mondial, moldoveanul Alexander Cozbinov si belgianul Steve Darcis, nr. 157 in lume!

* In cele din urma a castigat, normal, Belgia, cu 3-0, dar ce ziceti de Norvegia-SUA 2-1 (clar ca americanii, chiar primele rachete, Isner si Fritz, au venit la plaja)? In fine, Canada a invins Grecia, cu Tsitsipas, cu 3-0, Australia-Germania (cu Zverev) 2-0, iar in zilele urmatoare va voi tine la curent cu rezultatele, nu de alta dar e deschiderea sezonului, nu?

* ATP Cup reuneste 24 de echipe, in 6 grupe, in urmatoarea alcatuire (intrecerile pot fi vazute pe Eurosport):

Grupa A (Brisbane):
Serbia (Novak Djokovic, Dusan Lajovic), Franţa (Gael Monfils, Benoit Paire), Africa de Sud (Kevin Anderson, Lloyd Harris), Chile (Cristian Garin, Nicolas Jarry)
Grupa B (Perth):
Spania (Rafael Nadal, Roberto Bautista), Japonia (Kei Nishikori, Yoshihito Nishioka), Georgia (Nikoloz Basilaşvili, Aleksandr Metreveli), Uruguay (Pablo Cuevas, Martín Cuevas)
Grupa C (Sydney):
Bulgaria (Grigor Dimitrov, Dimitar Kuzmanov), Belgia (David Goffin, Steve Darcis), Marea Britanie (Daniel Evans, Cameron Norrie), Republica Moldova (Radu Albot, Alexander Cozbinov)
Grupa D (Perth):
Rusia (Daniil Medvedev, Karen Hascianov), Italia (Fabio Fognini, Stefano Travaglia), SUA (John Isner, Taylor Fritz), Norvegia (Casper Ruud, Viktor Durasovic)
Grupa E (Sydney):
Austria (Dominic Thiem, Dennis Novak), Croaţia (Borna Coric, Marin Cilic), Argentina (Diego Schwartzman, Guido Pella)
Grupa F (Brisbane):
Germania (Alexander Zverev, Jan-Lennard Struff), Grecia (Stefanos Tsitsipas, Michail Pervolarakis), Canada (Denis Shapovalov, Felix Auger-Aliassime), Australia (Nick Kyrgios, Alex de Minaur).

* In mesajul de Anul Nou, presedintele CIO, Thomas Bach, a strecurat o informatie care mi s-a parut foarte interesanta, in perspectiva accesului mai lesnicios, deschiderii spre lumea mai putin bogata a posibililor turisti “olimpici”, inclusiv la Tokio, unde sunt niste preturi la hoteluri de te ia ameteala.

Anume ca celebra, de acum, dupa doar 10 ani de existenta, firma Airbnb, care inlesneste la nivel planetar inchirierea mai lesnicioasa a propriilor apartamente, dar si pensiuni mai la indemana, a intrat “in familia Olimpica”, ca TOP Partner”, dupa cum precizeaza fostul campion olimpic de scrima, de la Melbourne-1976.

Pare a fi un indemn de a veni la Jocuri oameni din toata lumea, mai ales ca numarul disciplinelor s-a marit din nou, unele neavand inca multi adepti…

* Surpriza in Brazilia, unde, cu multimilionarul fotbalist Neymar in frunte, componentii echipei campioane olimpice de la Rio de Janeiro-2016 au celebrat victoria in turneul olimpic, acesta fiind un semn clar ca atacantul de la Paris Saint Germain se gandeste serios la revenirea in arena Jocurilor si la Tokio-2020.

Va amintesc ca la turneul olimpic de fotbal pot participa jucatori ai echipelor de tineret calificate (intre care, cum bine stiti, se afla si Romania), adica fotbalisti U23, dar lotul poate cuprinde si 5 jucatori mai varstnici de atat. Astfel, vom putea avea, mai ales din tari precum Brazilia sau altele din America de Sud, dar si africane, multe nume mari.

Turneul olimpic masculin de fotbal se disputa intre 23 iulie si 8 august, in timp ce competitia similara feminina – in perioada 22 iulie-7 august.

* PROGRAMUL TV, sambata, 04.01.2020:
08:00 Tenis ATP Cup Eurosport
14:00 Fotbal, La Liga Valencia – Eibar Digi 1, Telekom 1, Look Sport
16:00 Fotbal, La Liga Getafe – Real Madrid Digi 1, Telekom 1, Look Sport
17:00 Baschet M SCM Timișoara – U-BT Cluj-Napoca Digi 2
19:00 Baschet M BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea Digi 2
19:30 Fotbal, La Liga Atletico Madrid – Levante Digi 1, Telekom 1, Look Sport
22:00 Fotbal, La Liga Espanyol – Barcelona Digi 1, Telekom 1, Look Sport