* Si Raluca Olaru s-a calificat in sferturile de finala la Shenzhen, ca si Monica Niculescu, dar de data aceasta romanca, in pereche cu Dalila Jakupovic (Slovenia), a reusit acest lucru in dauna unei compatrioate, Irina Begu, care joaca in China alaturi de Kristyna Pliskova.

Olaru/Jakupovic au invins cu 3-6, 7-6 (3), 11-9, urmand sa intalneasca in turul urmator chinezoaicele Ying-Ying Duan și Saisai Zheng, favoritele numărul 3.

* Dupa cum se vede, in tenisul feminin, mai ales la dublu, sunt multe prietenii, astfel ca un cuplu Olaru-Niculescu, adica avand cele mai bune 2 romance in aceasta proba, este perfect posibil pentru JO de la Tokio. Cu sanse bune la medalii!

* Sugestia facuta de Novak Djokovic, adresata organizatorilor Australian Open de la Melbourne, de a amana primul turneu de Mare Slem al anului, programat sa inceapa pe 20 ianuarie, nu a ramas fara ecou, dar nu este vorba de o amanare, ci de faptul ca daca incendiile catastrofale continua, meciurile ar putea avea loc “indoor”.

Altfel spus, “the show must go one”, ca, vorba aia, mortii cu mortii, viii cu viii, banii sunt multi, iar Melbourne Park are 3 arene mari cu acoperis retractabila si alte 8 acoperite, cele mai multe arene de acest fel din toate turneele GS. Totusi, daca ne gandim logic, nu vad cum in loc de 22 de terenuri se pot descurca doar cu 3+8, pentru ca la AO avem tablouri de 128 la simplu, de 64 la dublu, 32 la dublu mixt (doar la marile turnee exista aceasta proba), precum si intreceri de juniori, pentru persoane pe scaun cu rotile…

Problema organizatorilor nu ar fi neaparat caldura excesiva, care noaptea ar putea sa se mai domoleasca, aici este vorba de fumul distrugator pentru sanatate adus de imensele incendii, care au ajuns sa parjoleasca pe coastele Australiei 10 milioane de hectare!
* Lucrurile au inceput sa se limpezeasca la ATP Cup, alte doua echipe adjudecandu-si calificarea in sferturi – Marea Britanie si Rusia, prima urmand sa intalneasca prima selectionata deja in aceasta faza, Australia.

Rezultatele inregistrate marti:
Grupa C (Sydney)
Marea Britanie – Moldova 3-0
Cameron Norrie (52 ATP) – Alexander Cozbinov (816 ATP) 6-2, 6-2
Daniel Evans (42 ATP) – Radu Albot (46 ATP) 6-2, 6-2
Jamie Murray / Joe Salisbury – Radu Albot / Alexander Cozbinov 6-2, 6-3
Belgia – Bulgaria 2-1
Steve Darcis (200 ATP) – Dimitar Kuzmanov (417 ATP) 0-6, 3-6
David Goffin (11 ATP) – Grigor Dimitrov (20 ATP) 4-6, 6-2, 6-2
Sander Gille / Joran Vliegen – Grigor Dimitrov / Alexandar Lazarov 3-6, 6-4, 10-7
Clasament:
1. Marea Britanie 2 puncte / calificata
2. Belgia 2
3. Bulgaria 2
4. Moldova 0
Grupa D (Perth)
Rusia – Norvegia 3-0
Karen Khachanov (17 ATP) – Viktor Durasovic (329 ATP) 6-2, 6-1
Daniil Medvedev (5 ATP) – Casper Ruud (53 ATP) 6-3, 7-6(6)
Teimuraz Gabashvili / Konstantin Kravchuk – Viktor Durasovic / Casper Ruud 7-6(4), 6-4
Italia – SUA 3-0
Stefano Travaglia (82 ATP) – Taylor Fritz (31 ATP) 7-6(3), 7-6(1)
Fabio Fognini (12 ATP) – John Isner (19 ATP) 6-4, 7-6(5)
Simone Bolelli / Fabio Fognini – Austin Krajicek / Rajeev Ram 6-4, 6-7(5), 10-3
Clasament:
1. Rusia 3 puncte / calificata
2. Italia 2
3. Norvegia 1
4. SUA 0
Grupa F (Brisbane)
Germania – Canada 1-2
Jan-Lennard Struff (35 ATP) – Felix Auger-Aliassime (21 ATP) 6-1, 6-4
Alexander Zverev (7 ATP) – Denis Shapovalov (14 ATP) 2-6, 2-6
Kevin Krawietz / Andreas Mies – Felix Auger-Aliassime / Denis Shapovalov 3-6, 6-7(4)
Grecia – Australia 0-3
Michail Pervolarakis (486 ATP) – John Millman (48 ATP) 6-4, 1-6, 6-7(1)
Stefanos Tsitsipas (6 ATP) – Nick Kyrgios (29 ATP) 6-7(9), 7-6(3), 6-7(5)
Markos Kalovelonis / Petros Tsitsipas – Chris Guccione / John Peers 3-6, 4-6
Clasament:
1. Australia 3 puncte / calificata
2. Canada 2
3. Germania 1
4. Grecia 0

Faza grupelor, din care se califica mai departe castigatoarele, plus 2 echipe de pe locul secund cu cele mai bune rezultate, se incheie miercuri, iar eliminatoriile sunt programate intre 9 si 12 ianuarie, doar la Sydney.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 08.01.2020:
04,00 Tenis, ATP Cup Eurosport 2
07:00 Tenis, WTA Turneul din Brisbane Digi 2
07:00 Tenis, WTA Turneul din Shenzen Digi 3
08:00 Tenis, WTA Turneul din Auckland Digi 4
10:30 Tenis Cupa ATP Eurosport 2
17:00 Baschet M BCMU Pitești – SCM Timișoara Digi 4
18:35 Schi Alpin CM: Madonna di Campiglio Eurosport
19:00 Baschet M CSM CSU Oradea – Tsmoki Minsk Digi 4
20:45 Baschet M Dinamo Știința – Steaua Digi 4
21:00 Fotbal, SuperCupa Spaniei Valencia – Real Madrid Digi 1
21:45 Fotbal, Cupa Ligii Angliei Leicester City – Aston Villa Digi 2