* Daca la feminin, meciurile se incheie cu rezultate in general normale (doar eliminarea Arinei Sabalenka fiind cu adevarat o surpriza), la masculin Australian Open este marcat de rezultate neasteptate inca din primele tururi, miercuri nu mai putin de 5 capi de serie parasind competitia – Matteo Berrettini (favorit 8), Grigor Dimitrov (18), Benoit Paire (21), Daniel Evans (30) si Hubert Hurkacz (31).

Totusi, marii jucatori, precum Novak Djokovic (2), Roger Federer (3), Stefanos Tsitsipas (6), Roberto Bautista-Agut (9) sau Diego Schwartzman (14) au ajuns deja in turul 3, astfel ca, intr-o atmosfera mai suportabila (a si plouat putin la Melbourne) interesul ramane, practic, intact.

Rezultatele consemnate miercuri, in turul 2 al tabloului de simplu masculin:
Sam Querrey (USA) – Ricardas Berankis (LTU) 7-6(2), 4-6, 6-4, 6-4
Guido Pella (ARG/N.22) – Gregoire Barrere (FRA) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) – Daniel Evans (GBR/N.30) 6-4, 6-3, 6-4
Marin Cilic (CRO) – Benoit Paire (FRA/N.21) 6-2, 6-7(6), 3-6, 6-1, 7-6(3)
Diego Schwartzman (ARG/N.14) – Alejandro Dadidovich Fokina (ESP) 6-1, 6-4, 6-2
Marton Fucsovics (HUN) – Jannik Sinner (ITA) 6-4, 6-4, 6-3
Stefanos Tsitsipas (GRE/N.6) – Philipp Kohlschreiber (GER) / abandon Kohlschreiber
Novak Djokovic (SRB/N.2) – Tatsuma Ito (JPN) 6-1, 6-4, 6-2
Tennys Sandgren (USA) – Matteo Berrettini (ITA/N.8) 7-6(7), 6-4, 4-6, 2-6, 7-5
Tommy Paul (USA) – Grigor Dimitrov (BUL/N.18) 6-4, 7-6(6), 3-6, 6-7(3), 7-6(3)
Milos Raonic (CAN/N.32) – Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-4, 6-2
Dusan Lajovic (SRB/N.24) – Marc Polmans (AUS) 6-2, 6-4, 6-3
John Millman (AUS) – Hubert Hurkacz (POL/N.31) 6-4, 7-5, 6-3
Roberto Bautista-Agut (ESP/N.9) – Michael Mmoh (USA) 5-7, 6-2, 6-4, 6-1
Roger Federer (SUI/N.3) – Filip Ktajinovic (SRB) 6-1, 6-4, 6-1
Fabio Fognini (ITA/N.12) – Jordan Thompson (AUS) 7-6(4), 6-1, 3-6, 4-6, 7-6(4)

* La Graz, in Austria, au inceput intrecerile Campionatelor Europene de patinaj artistic, un spectacol pe care televiziunea nationala nu l-a ratat, astfel ca, aflu de la Alina Alexoi, vom putea urmari intrecerile pe programul 2. Iata orele de difuzare, asa cum mi-a fost comunicat si mie de amintita colega, pe care am cunoscut-o la debutul ei in presa, in… 1991! Nu-mi vine sa cred cum trece timpul. In fine, deci:

Joi, 23 ianuarie: ora 15:00 Program impus/dans, ora 21:40 Program liber- băieți
Vineri, 24 ianuarie: ora 15:00 Program scurt–fete, ora 20:50 Program liber –perechi
Sâmbătă, 25 ianuarie: ora 15:00 Program liber/dans, ora 21:50 Program liber–fete
Duminică, 26 ianuarie: ora 15:30 Gala de închidere
Comentatori Monica Bucur, Alina Alexoi si Marius Negrea

* Ciclistul australian Caleb Ewan (Lotto-Soudal) a castigat la sprint etapa a 2-a a Turului Down Under, disputata pe traseul Woodside – Sterling din jurul oraşului Adelaide (sudul Australiei).Ewan a fost cronometrat pe 135,8 km cu timpul de 3h27’31”, devenind noul lider la general.

In clasamentul general, pe primul loc a trecut, asadar, Caleb Ewan, in locul irlandezului Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step), invingator in prima etapa, iar pe 3 se afla sud-africanul Daryl Impey, la o secunda.

Cu un kilometru si jumatate inainte de sosire, Ben Hermans (Israel Start-Up Nation), Simon Yates (Mitchelton-Scott), Elia Viviani (Cofidis) si Rafael Valls (Bahrain-McLaren) au fost antrenati intr-o cazatura masiva, continuarea cursei pentru ei deenind problematica.

* PROGRAMUL TV, joi, 23.01.2020:
02,00 Tenis Australian Open Eurosport
15,00 Patinaj artistic, CE, TVR 2
16:00 Fotbal, Cupa Turciei Denizlispor – Trabzonspor Look Plus
19:00 Fotbal, Cupa Turciei Galatasaray – Rizespor Look Plus
20,00 Fotbal, Cupa Spaniei, Mirandes – Celta Vigo Telekom 1
21,40 Patinaj artistic, CE, TVR 2
22,00 Fotbal, Anglia, Wolverhampton-Liverpool Eurosport
22,00 Fotbal, Cupa Spaniei, Leonesa-Atletico Madrid Telekom 1