Sambata au inceput, pentru prima oara simultan, primele doua divizii, ca sa zic asa, ale rugby-ului european, cea de elita, Turneul celor 6 natiuni, precum si a doua, Rugby Europe Championship 2020, iar echipa Romaniei a debutat in noul sezon international cu o infrangere la scor la Tbilisi, unde Georgia a invins cu scorul de 41-13 (8-6), dupa o repriza secunda dominata clar!

Cu aceasta victorie la scor, inclusiv la eseuri, 6-1, Georgia a obtinut si doua bonusuri – pe cel ofensiv, dar si Trofeul Antim Ivireanu, care se acorda invingatoarei din partidele directe dintre cele doua tari. Toate punctele formatiei romane au fost realizate de Fl. Vlaicu, o incercare transformata si 2 lovituri de penalitate.

In alte două meciuri ale primei etape din REC 2020, Rusia a cedat acasă în fata Spaniei cu 12-31, ibericii obtinand si bonus ofensiv pentru 4 eseuri, iar Portugalia a invins Belgia cu 23-17. Urmatoarea partida a României va fi pe 8 februarie in deplasare, contra Portugaliei.

* In primul meci al noii editii a Turneului celor 6 natiuni, la Cardiff, detinatoarea trofeului, Tara Galilor a fost necrutatoare cu Italia, careia i-a dat o veritabila lectie, 42-0, 5 eseuri, cu doua reprize perfect egale, la pauza fiind 21-0.

Cu stilul lor practic, fara riscuri, rugbystii galezi au reusit primele puncte din 3 lovituri de penalitate, apoi, la siguranta diferentei confortabile, inca din minutul 16, au desfasurat jocul cu baloane in margine si sarje pe pachetul de inaintasi si ale troacarilor. Punctele au fost reusite de J. Adams, omul meciului, cu 3 eseuri, H. Tompkins, G. North – cate o incercare, D. Biggar – 3 l.p. 2 transformari si L. Halfpenny – 2 transformari.

La Dublin, Irlanda a trecut greu de Scotia, cu 19-12 (10-6), scotienii reusind sa obtina un punct defensiv, dar ceea ce este chiar unic este ca toate punctele au fost inscrise de un singur jucator al ambelor echipe, iar acestia au fost mijlocasii la deschidere!

Irlandezii au avut prin Jonathan Sexton autorul tuturor celor 19 puncte, un eseu in minutul 10, transformat, apoi 4 lovituri de pedeapsta, iar pentru scotieni Adam Hastings a transformat 4 lovituri de penalitate, cu prima deschizand scorul.

Prima etapa a editiei 2020 a competitiei care a debutat in 1883 se incheie duminica, pe Parc de France, la Paris, Franta-Anglia, care va incepe la ora 18,00, ora Romaniei, fiind transmis pe Telekom 4.