* Gabriela Ruse (22 de ani, 183 WTA), debutanta, si nr. 1 al Rusiei, Ekaterina Aleksandrova vor juca in deschiderea barajului competitiei de tenis feminin FedCup, de vineri si sambata, de la Cluj-Napoca, in al doilea meci al primei zile urmand sa se confrunte Ana Bogdan, nr. 1 la noi (98 WTA) si Veronika Kudermetova (40 WTA).

Iata programul complet, rezultat dupa tragerea la sorti de joi, de la pranz:
VINERI
ora 16:00: Gabriela Ruse -Ekaterina Alexandrova
urmat de Ana Bogdan- Veronika Kudermetova

SÂMBATĂ
ora 14:00: Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova
urmat de Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova
urmat de Irina Bara/ Raluca Olaru- Anna Blinkova/ Anna Kalinskaia

* Dupa cum stiti deja, formatul Fed Cup s-a modificat din acest an., cu un turneu final cu 12 echipe, programat in perioada 14-18 aprilie, la Budapesta, pe zgura, fiind deja calificate Australia, Cehia, Franta si Ungaria. Nu stim care au fost criteriile, dar banuim ca finalistele, tara gazda si… Ei aici, nu inteleg de ce nu a primit invitatie sin echipa Romaniei, semifinalista anul trecut, dupa ce a eliminat… Cehia?

Ma rog… Celelalte calificate vor fi cunoscute in urma barajelor din zilele urmatoare: SUA – Letonia, Olanda – Belarus, România – Rusia, Brazilia – Germania, Spania – Japonia, Elveția – Canada, Belgia – Kazahstan, Slovacia – Marea Britanie.

* Jocurile Olimpice de la Tokio, din perioada 24 iulie-9 august, vor putea fi vazute in tara noastra la TVR, care are prevazute 380 de ore in direct, plus dezbateri si inregistrari, precum si la Eurosport, pe ambele canale, dar si pe Eurosport Play, unde iti poti alege, contracost, oricare dintre cele 339 de evenimente din 33 de sporturi diferite, anul acesta fiind introduse in program (karate, skateboarding, escaladă sportivă, surfing şi baseball/softball),

In plus, au fost introduse, la disciplinele mai de multa vreme inscrise in programul JO si alte probe, 15 la numar, inclusiv baschet 3X3, freestyle BMX si Madison cycling – precum si noi evenimente comune mai multor sporturi.

La cel mai mare eveniment sportiv al planetei participă peste 11.000 de sportivi. Intre acestia si circa 100 de sportivi romani, pana acum avand biletele pentru Tokio 59, la 11 discipline, inclusiv, dupa 56 de ani, la fotbal, unde, practic, poate fi inscrisa chiar reprezentativa, de vreme ce sunt eligibili, pe langa U23, si 5 fotbalisti peste aceasta varsta. De pilda, din Spania se anunta ca si Iniesta este vizat pentru JO-2020…

* Traditionala, de acum, Gala a Fundatiei Alexandrion pentru premierea celor mai buni sportivi, antrenori si alte personalitati ale domeniului a avut loc miercuri seara in Bucuresti, printre laureati numarandu-se, intr-o vritabila defilare a actualelor valori din sportul nostru prima calificata, cronologic, la JO-2020, Laura Coman (tir), Loredana Toma (haltere), Bianca Pascu, Simona Halep (tenis, care a fost propusa de COSR drept purtatoare de drapel la deschiderea JO), Robert Glinta (inot) si Mirel Radoi (fotbal), remarcati in 2019.

* PROGRAMUL TV, vineri, 07.02.2020:
16:00 Tenis, FED Cup România – Rusia Digi 1, Telekok 1Look Plus
19:00 Tenis, Amical Federer-Nadal/ Bill Gates – Trevor Noah Look Sport
19:30 Fotbal, Bundesliga 2 Sandhausen – Heidenheim 1846 Digi 4
20:30 Fotbal, Liga 1 Astra – Chindia Târgoviște Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga Frankfurt – Augsburg Digi 4
21:45 Fotbal, Serie A Roma – Bologna Digi 3, Look Sport 2
22:00 Fotbal, La Liga Alaves – Eibar Look Sport 3