Ana Bogdan a reusit sa castige un punct important in prima zi a meciului pentru FedCup de la Cluj-Napoca in fata Rusiei, sinaianca invingand-o pe Veronika Kudermetova cu 6-3, 6-7 (5), 6-1, in timp ce in deschidere racheta nr. 1 a jucatoarelor de tenis rusoaice, Ekaterina Aleksandrova dispusese cu 6-1, 6-4 de Gabriela Ruse.

Scorul dupa prima zi este, daca te uiti la clasamentele jucatoarelor, fara discutie, unul bun, oricum datator de sperante pentru sambata, cand sunt programate, in ordine, de la ora 14,00, confruntarile Ana Bogdan-Ekaterina Aleksandrova si Gabriela Ruse-Veronika Kudermetova, dupa care proba de dublu, unde, in sfarsit, avem si noi o postura mai buna, intre perechile Irina Bara (98 WTA la dublu)/Raluca Olaru (47 WTA la dublu) – Ana Blinkova (63 WTA la dublu)/Ana Kalinskaia (95 WTA la dublu).

Pentru ca vineri diferentele au fost importante, intre Bogdan si racheta nr. 2 a oaspetelor fiind cea mai mica, “doar” 52 de locuri (90 fata de 38). Numai ca excelentul, devotatul, civilizatul si nu mai am laude public clujean (condus, la toba mare, de primarul Emil Boc!) a ajutat-o mult pe romanca, tinand-o in priza 2h13′ de joc intens.

In schimb, in primul meci, distanta dintre Ruse si Aleksandrova, de nu mai putin de 148 de locuri (166-28), era aproape imposibil de acoperit prin incurajari, dar acest lucru s-ar putea sa devina important din nou pentru Bogdan, care ar putea sa preia conducerea pentru noi, ceea ce ar duce cel putin la un decisiv in dublu. Unde, cum am spus, stam mai bine decat in simplu.

Sa dea Domnul! Altfel, au inceput sa curga rezultatele partiale din aceste meciuri de calificare pentru turneul final din Budapesta (14-19 aprilie), formula inventata pentru editia de anul acesta. Astfel, Spania conduce Japonia cu 2-0, dupa ce Sara Sorribes Tormo a produs bomba zilei, invingand-o pe Naomi Osaka, la scor, 6-0, 6-3, iar Carla Suarez Navarro s-a impus in fata lui Misaki Doi, 6-3, 6-4. în al doilea meci al acestei întâlniri care se dispută pe zgură la Cartagena.

Echipele Olandei şi Belarusului sunt la egalitate, 1-1, dupa ce Kiki Bertens, cea mai buna jucatoare a Olandei (8 WTA), a dispus de Aleksandra Sasnovici (113 WTA) in trei seturi, 6-7 (5-7), 6-2, 6-1, iar Arina Sabalenka (13 WTA) a restabilit egalitatea, castigand cu 6-2, 6-3 meciul cu Arantxa Rus (77 WTA). Partida Olanda – Belarus se desfasoara pe zgura la Haga.

Elveţia conduce cu 2-0 Canada. Jil Teichmann (68 WTA) a invins-o pe Leylah Fernandez (185 WTA) 7-6, 6-4, in timp ce Belinda Bencic (5 WTA) a batut-o clar, 6-1, 6-2, pe Gabriela Dabrowski (448 WTA).

Slovacia are 1-0 in duelul cu Marea Britanie, ca si Germania cu Brazilia, in deplasare, la Florianopolis.

* PROGRAMUL TV, sambata, 08.02.2020:
12:30 Handbal M Dinamo – Poli Timișoara TVR 1
13:30 Volei F CSM Târgoviște – Știința Bacău TVR 3
14:00 Fotbal, La Liga Levante – Leganes Digi 3, Look Sport 2
14:00 Fotbal, Bundesliga 2 Stuttgart – Erzgebirge Aue Digi 4
14:00 Tenis, FED Cup România – Rusia Digi 1, LookPlus, Telekom 1
14:30 Fotbal, Premier League Everton – Crystal Eurosport
15:00 Handbal F, Liga Campionilor SCM Râmnicu Vâlcea – Gyor Digi 2, Look Sport
16:00 Fotbal, Serie A Fiorentina – Atalanta Digi 3, Look Sport 3
16:00 Fotbal, Turcia Beșiktaș – Gaziantep Look Sport 2
16,15 Rugby,Turneul celor 6 natiuni Irlanda-Tara Galilor Telekom 4
16:30 Fotbal, Bundesliga Freiburg – Hoffenheim Digi 4
17:00 Fotbal, La Liga Getafe – Valencia Digi 2, Look Sport
17:00 Rugby Portugalia – România TVR 1
18:15 Handbal M, Liga Campionilor Montpellier – Kielce Digi 3
18:30 Fotbal, Ligue 1 Marseille – Toulouse Digi 4, Look Sport 3
18,45 Rugby, Turneul celor 6 natiui Scotia-Anglia Telekom 4
19:30 Fotbal, Bundesliga Leverkusen – Borussia Dortmund Digi 2, Look Sport
19:30 Fotbal, Premier League Brighton – Watford Eurosport
20:00 Fotbal, Liga 1 Gaz Metan – CFR Cluj Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:00 Handbal M, Liga Campionilor Vipers Kristiansand – CSM București Digi 3, Look Sport 3
21:00 Handbal F FTC Rail Cargo Hungaria – Rostov Don Digi 4
21:45 Fotbal, Serie A Verona – Juventus Digi 2, Look Sport
22:00 Fotbal, La Liga Atletico Madrid – Granada Digi 3, Look Sport 2
22:30 Fotbal, Portugalia FC Porto – Benfica Lisabona Look Sport 3