* Singurul meci care merita cu adevarat titulatura de derby la noi, adica intre rivale de traditie, cu ambitii si scantei inregistrate de-a lungul deceniilor, Dinamo-FCSB (fosta Steaua) s-a incheiat cu victoria absolut meritata, fara discutie, in ciuda pataniilor suferite, a dinamovistilor, cu scorul de 2-1 (1-1).

Golurile au fost marcate de Sin (37) si Lazar (62), respectiv Tanase, din penalty, in minutul 45+9, desi repriza a fost prelungita oficial cu 6 minute, de un arbitru, (S) Fesnic, total favorabil celui care isi face cruci de 2/2, patronul oaspetilor, asa ca intins-o cat a fost nevoie. In viata asta am auzit si de arbitrii-vopsiti care strigau la jucatori “cazi”, ca sa le poata da 11 m. Aici nu s-a auzit, poate pentru ca era 30.000 de oameni.

Din cauza acestui arbitraj partinitor pana la greata nu prea imi arde sa descriu mai nimic din ce s-a intamplat (de pilda, alde fluierasul a dat galben la un fault care a trimis un dinamovist direct la Spitalul de urgenta, dupa care, speriat de sangele care curgea din fata nefericitului, a dat cartonasul de culoarea similara), dar invingatorii merita toate laudele, mai ales ca au pus oglinda in fata fotbalului nostru: cu jucatori de valoare medie spre mediocra, ca si adversarii de altfel, vezi ce se intampla cu ei cand ies din tara, neplatiti cu lunile, de un patron poltron, au avut ambitia sportiva sa se ridice la nivelul emotional al unui asemenea joc!

In rest, vom vedea ce va mai fi, cert este ca FCSB va trage la titlu, desi nici sprijinita la greu de arbitru nu a reusit sa invinga (in repriza a doua nu au mai putut primi penalty, pentru ca nu au intrat deloc in careul advers, conditie obligatorie, totusi), iar Dinamo va juca pentru cel mult un “glorios” loc 7, din cauza sistemului tampit play-off-play-out, care nu aduce nimic, in afara acestei taieri a clasamentului in 2 parti, si alea inegale, aiurea, nici mai multe date libere in calendar, ca sa nu mai vorbim ca echipele noastre nici nu prea au nevoie de asa ceva, iesind rapid din cupele europene.

A, cu o exceptie, CFR Cluj, pe care o vom vedea joi, de la ora 19,55, la Cluj, cu Sevilla. Macar atat…

* Irina Begu si-a adjudecat turneul de 100.000 dolari de la Cairo, castigand finala disputata duminica impotriva ucrainencei Lesia Turenko cu scorul de 6-4, 3-6, 6-2, astfel ca bonusul de 150 puncte in ierarhia WTA (plus cecul de 15.230 dolari) o plaseaza pentru luni in prima suta mondiala, pe locul 97.

Cu Simona Halep pe 2 in lume, Sorana Cirstea, Ana Bogdan si, de luni, Patricia Tig si, iata, Irina Begu, Romania se intoarce la 5 jucatoare in TOP 100, marcand aceasta generatie exceptionala, dupa acest al 12-lea trofeu ITF al bucurestencei (care are, insa, si 4 turnee castigate in circuitul WTA),

* Iar una dintre reprezentantele generatiei mai tinere, Jaqueline Cristian, ambitionata de formidabila victorie din FedCup, aduna si ea zestre pentru a urca in clasamentul mondial, castigand Turneul ITF de la Trnava (Slovacia), in finala caruia a castigat in fata rusoaicei Sofia Lansere, dupa ce aceasta a declarat abandon la scorul de 6-1, 4-2 pentru romanca. Aceasta a fost a 4-a victorie finala a jucatoarei romance in circuitul secund al tenisului profesionist.

* Luptatorul de origine rusa Nikolai Okhlopkov a adus Romaniei o medalie de bronz la cat. 61 kg, duminica, la lupte liber, in ultima zi a Campionatelor Europene de la Roma, ducand bilantul tarii noastre la aceasta editie, la care am participat cu 16 sportivi, la un total de 4 medalii, dintre care 1 de aur, cucerita de Alin Alexuc, la greco-romane, si 3 de bronz, la libere.

* PROGRAMUL TV, marti, 18.02.2020:
12:00 Tenis, WTA Turneul din Dubai Digi 2
17,00 Volei F, Liga campionilor, Blaj-Vasas TVR 1
17,00 Handbal F, Bistrita-Rm. Valcea TVR 2
21,30 Tenis ATP, Turneul de la Rio de Janeiro, Eurosport 2
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Atletico Madrid – Liverpool Digi 1, Telekom 1, Look Plus
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Borussia Dortmund – PSG Digi 2, Telekom 2, Look Sport