Celebra sintagma, devenita titlu de roman al lui John Steinbeck, “Joia dulce”, a devenit realitate pe 20 februarie pentru iubitorii de sport din Romania, dupa calificarea Simonei Halep in semifinale la Dubai, urmand fotbalul, cu CFR Cluj, egala cu Sevilla, tripla castigatoare a Europa League, scor 1-1, precum si, la miez de noapte, revelatia numita Ianis Hagi, 2 goluri pentru Glasgow Rangers, intre care si cel al victoriei, in meciul cu Braga din aceeasi UEL.

La Cluj, intr-un meci specific campioanei antrenate de Dan Petrescu, cu doar 3 suturi pe poarta ale ambelor echipe, 2 fiind soldate cu goluri, altfel spus, tacticizat pana la sange, CFR a reusit un egal bun cu Sevilla, ocupanta a locului 5 in La Liga, deci aproape de o calificare directa in editia viitoare a Ligii campionilor.

Scorul a fost deschis de clujeni, care au transformat o lovitura de la 11 m, prin Deac, in minutul 59, penalty dictat pe buna dreptate la un hent vizibil si de la Turda (doar arbitrul german, turc sadea, Deniz Aytekin, a avut nevoie de VAR!), dar spaniolii au egalat in minutul 82 prin marocanul Youssef En-Nesyri. Culmea, rezultat bun, echitabil, dar care i-a nemultumit, in orice caz declarativ, pe ambii tehnicieni, atat Dan Petrescu, cat si Julen Lopetegui.

Iar ziua s-a incheiat cu o evolutie fara cusur a lui Ianis Hagi, sub ochii tatalui la Glasgow, “septarul” de la Rangers inscriind 2 goluri, dupa ce scotienii erau condusi cu 2-0 de Sporting de la Braga, care marcase prin Fransergio, in min. 11 si Abel Ruiz, in 59′. Ianis a dat semnalul revenirii, reducand mai intai diferenta, in minutul 62, la o actiune perfecta, preluare, dribling scurt pe 18 m, sut cu stangul din intoarcere, bara-gol, Rangers a egalat in 75′ prin Joe Aribo, iar in minutul 82 au obtinut, in extazul celor 50.000 spectatori de pe Ibrox Park, victoria cu 3-2, dupa o lovitura libera, de la 20 m, executata de Ianis Hagi cu dreptul, deviata de zid!

Desi este un scor destul de dificil pentru scotieni, trebuie spus ca Rangers abia au revenit in cupele europene, dupa o trecere de aproape un deceniu prin purgatoriul ligilor inferioare din tara lor, ca pedeapsa pentru nereguli financiare.

Returul este programat joia viitoare, pe 26 februarie. Iata, insa, toate rezultatele din prima mansa:

FC Bruges – Manchester United 1-1
Au marcat: Emmanuel Dennis Bonaventure 15, respectiv Anthony Martial 36.

Eintracht Frankfurt – RB Salzburg 4-1
Au marcat: Daichi Kamada 12, 43, 53, Filip Kostic 56, respectiv Hee-Chan Hwang 85 – penalty.

FC Copenhaga – Celtic Glasgow 1-1
Au marcat: Dame Ndoye 52, respectiv Odsonne Edouard 14.
Jens Stage (Copenhaga) a ratat un penalty în min. 79.

Getafe – Ajax Amsterdam 2-0
Au marcat: Deyverson 37, Kenedy 90+3.

Ludogoret Razgrad – Inter Milano 0-2
Au marcat: Christian Eriksen 71, Romelu Lukaku 90+5 – penalty.

Sahtior Donetk – Benfica Lisabona 2-1, la Harkov
Au marcat: Alan Patrick 56, Viktor Kovalenko 72, respectiv Pizzi – penalty.

Sporting Lisabona – Istanbul Basaksehir 3-1
Au marcat: Sebastian Coates 3, Andraz Sporar 44, Luciano Dario Vietto 51, respectiv Edin Visca 77 – penalty.

CFR Cluj – Sevilla FC 1-1
Au marcat: Ciprian Deac 59 – penalty, respectiv Youssef En-Nesyri 82.

APOEL Nicosia – FC Basel 0-3
Au marcat: Raoul Petretta 16, Valentin Stocker 53, Arthur Cabral 66.

AZ Alkmaar – LASK Linz 1-1
Au marcat: Teun Koopmeiners 86 – penalty, respectiv Marko Raguz 26.

Bayer Leverkusen – FC Porto 2-1
Au marcat: Lucas Alario 29, Kai Havertz 57 – penalty, respectiv Luis Diaz 73.

Olympiakos Pireu – Arsenal Londra 0-1
A marcat: Alexandre Lacazette 81.

Glasgow Rangers – Sporting Braga 3-2
Au marcat: Ianis Hagi 67, 82, Joe Aribo 75, respectiv Fransergio 11, Abel Ruiz 59.

AS Roma – KAA Gent 1-0
A marcat: Carles Perez 13.

VfL Wolfsburg – Malmoe FF 2-1
Au marcat: Josip Brekalo 49, Admir Mehmedi 62, respectiv Isaac Kiese Thelin 47 – penalty.

Wolverhampton Wanderers – RCD Espanyol Barcelona 4-0
Au marcat: Diogo Jota 15, 67, 81, Ruben Neves 52.