Echipa de rugby a Romaniei a reusit o victorie clara, cu 24-7 (6-0) impotriva Spaniei, in etapa a treia a campionatului european, in fapt competitia tarilor emergente, cu 2-0 la eseuri, un succes care reprezinta si o revansa, pe teren, nu la masa verde, a reclamagiilor iberici, care ne-au eliminat de la Cupa Mondiala, pentru un motiv la limita regulamentului, pe care ei l-au incalcat si mai vartos, ajutand Rusia sa mearga in Japonia anul trecut!

Dar nu sub acest semn a stat meciul disputat sambata la Botosani, ci in nota de dominare clara a rugbystilor nostri, superiori in placaje, jocul de margine si abnegatie, in timp ce spaniolii, cu orizontul unor berbeci infuriati, nu au pus mai deloc in pericol buturile noastre. Au incercat ceva spre final, dar atunci conduceam deja cu 16-0, apararea mergea brici, dar au fost ajutati si de oboseala formatiei noastre, care a avut de suferit 3 eliminari, fata de numai una a oaspetilor.

Asfel, Romania obtine primele 4 puncte in clasament, dupa ce in primele 2 meciuri pierduse, cu Georgia si in Portugalia.

In prima repriza, pentru a pune o distanta intre noi si adversari, capitanul Mihai Macovei a ales sa mearga pe “piciorul” de aur al lui Vlaicu, alegand executarea loviturilor de penalitate la buturi, astfel ca a fost 6-0, pentru ca dupa pauza sa ne desprindem, mai ales prin inspiratia fundasului Ionel Melinte, bine intercalat in atac, autorul a 2 eseuri.

Punctele Romaniei au fost realizate, asadar, prin 2 eseuri, reusite de Melinte, restul fiind, din nou, in dreptul centrului Florin Vlaicu, 4 l.p., o transformare, pentru spanioli reusind un eseu in minutul 80 Peters, transformat de Linklater.

Urmatorul nostru meci din sezonul acesta este programat la Krasnodar, in fata Rusiei, pe 7 martie, (rusii au obtinut si ei sambata prima victorie in actuala editie, dar foarte greu, 19-18, cu Portugalia), urmand sa incheiem primavara pe 14 martie, tot la Botosani, cu Belgia.

Tot sambata, la Kutaisi, Georgia a facut un galop de sanatate, surclasand cu 78-6 (33-6) Belgia, cu nu mai putin de 12 eseuri!