* Ultima cursa ciclista pe etape din zona Golfului ramasa in calendarul WorldTour, dupa ce tururile Dubaiului si Qatarului s-au unificat si au retrogradat, Turul Emiratelor Arabe Unite, a ajuns la etapa a 3-a, care, cel mai probabil, a si decis castigatorul final, de sambata, dupa ce britanicul Adam Yates s-a impus pe cea mai inalta catarare posibila din desert, Jabel Hafeet (1.250 km), fiind cronometrat pe 184 km in 4h42’33”.

Liderul echipei Mitchelton-Scott a adus a 6-a victorie din 2020 pentru gruparea sa in urma unei caraturi de 8 km (foto), pe urcusul inconjurat de pustietatile desertului, la 35 de grade, a pedalat lejer, fara gesturi inutile si a incheiat cu un succes fara dubii, devansand cu 1’03” pe slovenul Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates), pe 3 sosind, la 1’30” kazahul Aleksei Lutenko (Astana).

Aceeasi ordine se mentine si la general, doar ca Adam Yates are 1’07” in fata lui Pogacar si 1’35” fata de Lutenko, gratie jocului bonificatiilor.

* Sezonul regulat al Ligii 1 la fotbal s-a incheiat cu CFR Cluj confortabil pe primul loc, cu 6 puncte efective, dar doar cu 3 in sistemul aberant al injumatatirii de la despartirea echipelor in play-off si play-out, podiumul fiind completat de U Craiova si, surpriza, pentru prima data in lupta directa pentru titlu, FC Botosani, cu acelasi numar de puncte, in timp ce FCSB a prins cu noroc locul 4, in urma rezultatelor directe cu Gaz Metan si a egalului facut de Astra duminica.

Ca sa nu o mai lungesc, oricum aceasta este doar o informatie, iata situatia si etapele din faza secunda a campionatului:
Clasamentul play-off-ului
1. CFR Cluj 26 de puncte
2. Universitatea Craiova 23
3. FC Botoșani 23 *
4. FCSB 22
5. Gaz Metan 22*
6. Astra Giurgiu 21
*Echipele au beneficiat de rotunjire

ETAPA 1 (29 februarie/1 martie) CFR Cluj – Astra Craiova – Gaz Metan FC Botoşani – FCSB
ETAPA 2 (7/8 martie) Gaz Metan – CFR FCSB – U Craiova Astra – FC Botoșani
ETAPA 3 (14/15 martie) CFR – FCSB U Craiova – FC Botoșani Astra – Gaz Metan
ETAPA 4 (21/22 martie) FC Botoșani – CFR FCSB – Gaz Metan U Craiova – Astra
ETAPA 5 (4/5 aprilie) CFR – U Craiova Gaz Metan – FC Botoșani Astra – FCSB
ETAPA 6 (11/12 aprilie) Astra – CFR Gaz Metan – U Craiova FCSB – FC Botoșani
ETAPA 7 (18/19 aprilie) CFR – Gaz Metan U Craiova – FCSB FC Botoșani – Astra
ETAPA 8 (25/26 aprilie) FCSB – CFR FC Botoșani – U Craiova Gaz Metan – Astra
ETAPA 9 (2/3 mai) CFR – FC Botoșani Gaz Metan – FCSB Astra – U Craiova
ETAPA 10 (9/10 mai) U Craiova – CFR FC Botoșani – Gaz Metan FCSB – Astra
Clasamentul de la care începe play-out-ul 2019-2020, după înjumătățirea punctelor:
Echipele marcate cu * au beneficiat de rotunjire
1. FC Viitorul 20
2. Dinamo 17
3. Sepsi 17*
4. Hermannstadt 13*
5. Chindia Târgoviște 13*
6. Poli Iași 11
7. Academica Clinceni 11
8. FC Voluntari 10
Țintarul play-out-ului 2019-2020. Viitorul – Dinamo, cel mai tare meci, programat ultimul, conform tabelei
Programul turului din play-out 2029-2020:
Etapa 1:
FC Viitorul – FC Voluntari
Dinamo – Academica Clinceni
Sepsi – Poli Iași
Hermannstadt – Chindia Târgoviște
Etapa 2:
Academica Clinceni – FC Viitorul
Poli Iași – Dinamo
Chindia Târgoviște – Sepsi
FC Voluntari – Hermannstadt
Etapa 3:
FC Viitorul – Poli Iași
Dinamo – Chindia Târgoviște
Sepsi – Hermannstadt
FC Voluntari – Academica Clinceni
Etapa 4:
Chindia Târgoviște – FC Viitorul
Hermannstadt – Dinamo
Poli Iași – Academica Clinceni
Sepsi – FC Voluntari
Etapa 5:
FC Viitorul – Hermannstadt
Academica Clinceni – Chindia Târgoviște
Dinamo – Sepsi
FC Voluntari – Poli Iași
Etapa 6:
Sepsi – FC Viitorul
Hermannstadt – Academica Clinceni
Chindia Târgoviște – Poli Iași
Dinamo – FC Voluntari
Etapa 7:
FC Viitorul – Dinamo
Academica Clinceni – Sepsi
Poli Iași – Hermannstadt
FC Voluntari – Chindia Târgoviște
Etapa 8:
FC Voluntari – FC Viitorul
Academica Clinceni – Dinamo
Poli Iași – Sepsi
Chindia Târgoviște – Hermannstadt
Etapa 9:
FC Viitorul – Academica Clinceni
Dinamo – Poli Iași
Sepsi – Chindia Târgoviște
Hermannstadt – FC Voluntari
Etapa 10:
Poli Iași – FC Viitorul
Chindia Târgoviște – Dinamo
Hermannstadt – Sepsi
Academica Clinceni – FC Voluntari
Etapa 11:
FC Viitorul – Chindia Târgoviște
Dinamo – Hermannstadt
Academica Clinceni – Poli Iași
FC Voluntari – Sepsi
Etapa 12:
Hermannstadt – FC Viitorul
Chindia Târgoviște – Academica Clinceni
Sepsi – Dinamo
Poli Iași – FC Voluntari
Etapa 13:
FC Viitorul – Sepsi
Academica Clinceni – Hermannstadt
Poli Iași – Chindia Târgoviște
FC Voluntari – Dinamo
Etapa 14:
Dinamo – FC Viitorul
Sepsi – Academica Clinceni
Hermannstadt – Poli Iași
Chindia Târgoviște – FC Voluntari