Pentru ca Glasgow are, de acum, 2 echipe in faza eliminatorie a Europa League, pe Celtic si Rangers, a doua ca valoare, Rangers, a fost programata sa joace cu o zi mai devreme, adica miercuri in loc de joi, iar scotienii au reusit sa devina, astfel, prima echipa calificata in optimile de finala ale competitiei, invingand cu 1-0 pe Sporting Braga, prin golul marcat de Ryan Kent in minutul 61, dupa o pasa perfecta data de Ianis Hagi.

La pauza scorul a fost de 0-0 (cu care oricum s-ar fi calificat Rangers, pentru ca acasa castigase cu 3-2, cu 2 goluri inscrise de Ianis Hagis), dar acest scor este si din cauza romanului, care a ratat in minutul de prelungire, 45+1, un penalty. O astfel de ratare este greu de gestionat, pentru ca la vestiare poate incepe cearta, dar iata ca spiritul de lupta imprimat de managerul Gerrard a avut castig de cauza, asa cum se intampla si cand actualul tehnician era pe terenul de joc!

Joi seara se disputa si celelalte meciuri din returul “16”-imilor de finala, intre care si Sevilla-CFR Cluj, care pleaca, la ora 22,00, cu scorul de 1-1. Tragerea la sorti a optimilor va fi vineri, la Nyon.

* Miercuri, ca de obicei, a fost ziua normala a primei manse a optimilor Ligii campionilor, in care echipa care a fost suspendata din competitie pentru urmatorii 2 ani, din cauza incalcarii regulilor fair-play-ului financiar, Manchester City a invins cu 2-1 (0-0) la Madrid, pe Real.

A fost o victorie mult dorita de Pep Guardiola, “Cetatenii” inscriind golul victoriei printr-un penalty transformat in minutul 73 de De Bruyne. Pana atunci, Isco deschisese scorul (60) pentru gazde, iar Raheem Sterling, reintrat dupa o luna si jumatate de absenta, a egalat in minutul 73.

Ar fi culmea, dar nu exclus, daca ne gandim ca Man City a realizat cel mai bun rezultat dintre formatiile englezesti pana acum, ca anul viitor sa avem detinatoarea trofeului eliminata din start la masa verde!

In celalalt meci al serii din prima competitie europeana intercluburi, Olympique Lyon a furnizat o mica surpriza, castigand cu 1-0 (1-0), in fata campioanei Italiei, Juventus,  unicul gol fiind inscris de Toussant in minutul 31.