Campioana Romaniei, SCM Rm. Valcea, si-a asigurat calificarea in sferturile de finala ale Ligii campionilor la handbal feminin, indiferent de ceea ce se va intampla in celelalte meciuri din Grupa principala 2, dupa victoria la scor, cu 28-20 (16-10) in fata suedezelor de la IK Savehof, dupa care a reusit sa stranga 7 puncte, si locul 4 adjudecat.

Culmea este ca in sferturi, valcencele (ma rog, e un fel de a spune, o conventie, daca nu te uiti la televizor, iti pregatesti un dulce si auzi numele jucatoarelor nu prea stii la care echipa se afla mingea, sunt “mercenare” peste tot…) ar putea intalni vicecampioana CSM Bucuresti, care disputa duminica de la ora 16,00, ora noastra, penultimul meci din grupa principala 1 la Metz, iar saptamana viitoare returul, la Bucuresti.

In caz de succes, CSM Bucuresti se situeaza pe locul 1 in aceasta grupa, astfel ca va disputa sferturile cu ocupanta locului 4 in grupa principala 2, adica SCM Rm. Valcea, cu primul meci in Oltenia. In aceasta situatie am avea sigur o calificata in Final Four, turneul final de 4 in care se decerneaza trofeul! N-ar fi rau…

Pana atunci, insa, sa vedem cum a jucat campioana sambata in propria sala. Foarte bine, tactic in primul rand, cu faze bine slefuite, pe scheme repetate, se vede, fara multe improvizatii sau concentrarea pe una-doua marcatoare. Iar in aparare, cu internationala Zamfirescu fara mila, suedezele au avut mari probleme sa treaca, iar de multe ori a ajutat si portarita.

De altfel, echilibrul lotului se vede si din lista jucatoarelor care au inscris cu Savehof: Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Kristina Liscevic 6, Ann Grete Norgaard 5, Asma Elghaoui 4, Alexandra Badea 3, Irina Glibko 1, Jelena Trifunovic 1, Roberta Stamin 1.

Golurile oaspetelor au fost marcate de Ida Staxen Lagerbon 5, Trine Wacker Mortensen 3, Elin Karlsson 3, Kajsa Lindberg Blohm 2, Ellenor Aastrom Nilsson 2, Emma Ekenman Fernis 2, Johanna Forsberg 2, Hanna Ortorp 1.

Inaintea ultimelor 5 meciuri care mai erau de disputat dupa acest meci de la Rm. Valcea, clasamentul se prezenta astfel: 1.Gyori Audi ETO KC, 15 puncte (8 jocuri), 2. Brest Bretagne Handball, 13 p (8 j), 3. Buducnost Podgorica, 10 p (8 j), 4. SCM Râmnicu Vâlcea, 7 p (9 j), 5. RK Krim Mercator Ljubljana, 3 p (8 j), 6.IK Savehof, 2 p (9 j). Primele patru clasate s-au calificat in sferturi.

Orice ar face Krim nu poate depasi campioana Romaniei, pentru ca la egalitate de puncte, cel mai mult ce poate realiza, conteaza rezultatul direct, unde SCM a castigat cu 31-16 (incredibila victorie!) si a incheiat la egalitate, la 28, in deplasare!

Ultima etapa: Gyori Audi ETO KC – SCM Ramnicu Valcea, RK Krim Mercator – Buducnost, ambele pe 7 martie, si IK Savehof – Brest Bretagne Handball, pe 8 martie.

* In incheierea acestei postari, “lipesc” alte doua stiri, una cu care oricum va eram dator, alta ca e un lucru cu totul neobisnuit.

Asadar, finala Turneului WTA Premier 5 de la Doha s-a incheiat cu victoria belarusei Arina Sabalenka, invingatoare cu 6-3, 6-3 in fata cehoacei Petra Kvitova, Arina urcand pe locul 11 in ierarhia mondiala, la doar … 10 puncte de locul 10, ocupat de Osaka! Cine ar fi crezut ca nipona se va stinge atat de repede?

* Iar a doua stire este cu adevarat incredibila, fiind vorba de Bundesliga: meciul dintre Hoffenheim si Bayern Munchen a fost intrerupt in minutul 78, la scorul de 0-6, din cauza ultrasilor care venisera sa incurajeze echipa oaspete, repet, poate nu va vina sa credeti, manifestarile huliganice fiind in momentul cand ai lor conduceau cu 6-0!

Totul a pornit de la un mesaj impotriva patronului de la Hoffenheim, care a fost facut “fiu de curva”, fotbalistii munchenezi au incercat sa ii potoleasca, pentru ca adversarii nu mai voiau sa intre pe teren, dar arbitrul, dupa ce mai trimisese de 2 ori echipele la vestiare, a decis, cu doar 12 minute inainte de final, sa opreasca partida definitiv!