* Tragerea la sorti a Ligii Natiunilor la fotbal, o competitie cam in plus, dupa parerea mea, cu un regulament complicat, un fel de dat de lucru nationalelor, a repartizat pentru editia 2020-2021 Romania in Grupa 1 a celui de-al doilea esalon valoric, adica B, alaturi de Austria, Norvegia si Irlanda de Nord.

La ediţia 2020-2021 vor fi 16 echipe în Liga A, 16 în Liga B, 16 în Liga C şi 7 în Liga D si pentru ca nu vreau sa ma complic cu regulamente abracadabrante, intr-un sport care are raspandire imensa tocmai pentru ca a fost simplu de priceput, va reproduc doar rezultatele tragerii la sorti de la Amsterdam.

Iata, asadar, grupele, ligile, diviziile, subdiviziunile, alea-alea, cu o ultima precizare: meciurile debuteaza la inceputul lunii septembrie:

Liga A
Grupa 1: Olanda, Italia, Bosnia-Herţegovina, Polonia;
Grupa 2: Anglia, Belgia, Danemarca, Islanda;
Grupa 3: Portugalia, Franţa, Suedia, Croaţia;
Grupa 4: Elveţia, Spania, Ucraina, Germania;

Liga B
Grupa 1: Austria, Norvegia, Irlanda de Nord, România;
Grupa 2: Cehia, Scoţia, Slovacia, Israel;
Grupa 3: Rusia, Serbia, Turcia, Ungaria;
Grupa 4: Ţara Galilor, Finlanda, Irlanda, Bulgaria;

Liga C
Grupa 1: Azerbaidjan, Luxemburg, Cipru, Muntenegru;
Grupa 2: Armenia, Estonia, Macedonia de Nord, Georgia;
Grupa 3: R. Moldova, Slovenia, Kosovo, Grecia;
Grupa 4: Kazahstan, Lituania, Belarus, Albania;

Liga D
Grupa 1: Malta, Andorra, Letonia, I. Feroe;
Grupa 2: San Marino, Liechtenstein, Gibraltar.

* Cuplul din ce in ce mai sudat al romancelor Andreea Mitu/Raluca Olaru s-a calificat in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Lyon (WTA), dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, după ce a dispus cu 2-6, 6-4, 10-4 de frantuzoaicele Estelle Cascino/Elsa Jacquemot.

In alt meci din primul tur, perechea romano-germana Laura Paar/Julia Wachaczyk s-a impus cu 6-4, 4-6, 10-6 in faţa principalelor favorite, Anna-Lena Friedsam (Germania)/Mandy Minella (Luxemburg), după o oră şi 25 de minute.

Invingatoarele si-au asigurat cecuri de 1.855 de euro si 60 de puncte WTA la dublu. Paar şi Wachaczyk vor juca in sferturi cu franţuzoaicele Elixane Lechemia/Jessika Ponchet, iar Mitu si Olaru – cuplul rus Vitalia Diatcenko/Natela Dzalamidze.

* Irina Begu s-a calificat, in turul 2 al turneului de la Indian Wells, de categoria WTA 125.000 Series, dotat cu premii totale (inclusiv ospitalitate) de 162.480 dolari, dupa ce a întrecut-o pe germanca Mona Barthel cu 6-4, 6-1, fiind sigura de un cec de 1.575 dolari si 8 puncte WTA. In continuare, jucatoarea romanca va intalni americanca Taylor Townsend, a patra favorita.

* Spre tristetea tuturor, jucatoarea belgiana de tenis Kim Clijsters, fosta numarul unu mondial, continua o revenire fara sens (parca ar fi personaj in cartea pentru copii “Unde fugim de-acasa), fiind eliminata tot in primul tur, acum al turneului WTA de la Monterrey (Mexic), dupa 2 seturi, 6-3, 7-5, in fata britanicei Johanna Konta.

Turneul este unul nu prea dotat, de 275.000 dolari, dar Clijsters nu face altceva decat sa prapadeasca inca un wild-card, care ar fi putut folosi unei jucatoare in progres.

*Ciclistul roman Eduard Michael Grosu (Nippo Delko Provence) s-a clasat pe locul al patrulea, miercuri, în etapa a patra a Turului Taiwanului, disputata intre Pingtung City si Dapeng Bay .

Victoria a revenit la sprint americanului Eric Young (Elevate – Webiplex pro Cycling), cronometrat pe 174,3 km cu timpul de 3h 44’59”, urmat de algerianul Youcef Reguigui (Terengganu Inc TSG Cycling Team), australianul Nicholas White (Team Bridgelane), Eduard Michael Grosu (Nippo Delko Provence) etc.

In clasamentul general al cursei, pe primul loc se afla australianul Ryan Cavanagh (St George Continental Cycling Team), urmat de Nicholas White, la 2″ si taiwanezul Chun Kai Feng, la 11 secunde, in timp ce Grosu se afla pe locul 46, la 2’41 de lider.

Joi e programata ultima etapa a cursei (una de valoare medie, 2.1 UCI, adica de nivelul Turului Sibiului), la Kaohsiung City, pe 128,47 km.

* PROGRAMUL TV, joi, 05.03.2020:
07,30 Ciclism Circuitul Asiei (Turul Taiwanului) Eurosport 1
13:00 Tenis, WTA Turneul din Lyon Digi 2
19:00 Tenis, WTA Turneul din Monterey Digi 4
20:00 Fotbal, Cupa României Hermannstadt – FCSB Digi 1, Telekom 1, Look Plus