Meci de poveste pe o arena Anfield plina pana la refuz de suporterii Cormoranilor: cu 2 goluri inscrise in prelungirile… celor 2 reprize de prelungiri, Atletico Madrid a eliminat, dupa 3-2 in deplasare, detinatoarea Ligii campionilor europeni la fotbal, in timp ce PSG s-a calificat pentru prima oara in sferturi, invingand clar, cu 2-0, Borussia Dortmund.

Cu stilul lor ofensiv indiferent de consecinte, campionii Angliei au atacat aproape continuu in prima repriza, in timp ce, ca de obicei, elevii lui Simeone au ridicat baricade, au sapat santuri de aparare, fara, insa, autobuze in careu si antijocul cu care este privita, preconceput Atletico. Si totusi, dupa 1-0 la Madrid pentru spanioli, Liverpool nu a putut decat egala scorul general in cele 90 minute regulamentare, prin golul marcat in minutul 43 de excelentul Georginio Wijnaldum, astfel ca s-a ajuns la prelungiri.

In minutul 94, lovitura de teatru dupa lovitura de teatru: mai intai, Liverpool ia conducerea, inscriind in minutul 94, Roberto Firminio, nu se calmeaza, indemnata de extraordinarul public, ataca in continuare, incercand constructia cu orice pret, desi erau calificati la acest scor.

“Inghetarea jocului” nu exista insa in gena fotbalului din Premier League, astfel ca, in locul unor degajari “sanatoase”, mingi plimbate la nesfarsit, englezii incearca sa construiasca atacurile, iar madrilenii speculeaza la maximum situatia, inscriind de 3 ori. Marcos Llorente (97) rastoarna orice calcul, pentru ca tot el sa inscrie in 105+1, la o pasa a lui Morata, introdus in disperare de cauza de Simeone, in pofida adversitatii propriilor suporteri, dupa care chiar Alvaro Morata (120+1) aseaza tacticos bomboana pe coliva, consemnand cu panas eliminarea celei de-a doua echipe din Premier League, dupa Tottenham marti, inca din optimile UCL. Scor final, cum vedeti si din poza, 3-2 pentru Atletico, 4-2 la general…

Intr-un cu totul alt decor, cu tribunele goale, in capitala Frantei, Paris Saint Germain a reusit, in sfarsit, sa treaca de optimi, calificandu-se in sferturi in dauna Borussiei Dortmund, cu scorul de 2-0, dupa ce in tur fusese 2-1 pentru nemti.

Practic, calificarea s-a incheiat la sfarsitul primei reprize, cand PSG conducea cu scorul necesar si suficient calificarii, prin golurile inscrise de Neymar (28), care mi s-a parut cam grasut, si Juan Bernat (45+1), dar jocul, poate si datorita tribunelor parasite, nu a avut intensitatea si atractivitatea celui de la Liverpool. Mi se pare straniu, chiar contra naturii, sa disputi spectacole, ca, totusi, sportul de acest nivel aceasta ar trebui sa fie, in primul rand, fara spectatori…

Ma rog, poate scapam si de isteria asta, preocuparea principala a stiristilor in lipsa de imaginatie si a decidentilor loviti deodata de grija fata de cei pe care ii conduc. Nu stiu cum se face, dar toata aceasta poveste cu epidemii, pandemii si alte apocalipse mi se pare un mare balon umflat pana cand va crapa sau, mai degraba, va produce, ca si alte sars-uri, vaci nebune si gripe aviare, un fassss planetar!