Cea de-a doua etapa, Sibiu-Sibiu (181,2 km) a editiei cu numarul 10 a Turului ciclist al Sibiului a avut, in sfarsit, o desfasurare pe cinste, cu evadare lunga, de peste 150 km, la care s-a remarcat tanarul rutier roman Emil Dima, aflat la formatia italiana Gotti, precum si cu victoria lansata a celui mai bun sprinter al plutonului, germanul Pascal Ackermann, tot de la Bora.

Remarcabil este ca, desi a avut mult de munca pe o vreme instabila, cu multa ploaie si pasaje grele, Eduard Grosu, de la Nippo Delko, din Franta, s-a batut pentru un loc pe podium, scapat la mustata, dupa ce a sosit pe 4, in acelasi timp cu plutonul.

De notat ca, pe zi ce trece, iata, rutierii isi intra in forma (dupa ce cu o zi in urma, la Balea Lac, venisera ca margelele pe ata, insirati la mare diferenta unii de altii), astazi invingatorul, unul atestat, tricou ciclamen, pentru cel maii bun sprinter, in Giro, fiind inregistrat in 3h58’58”, deci cu o medie orara excelenta, de 45,50 km.

La acest ritm alert au contribuit, pe de o parte, desele puncte de atractie, 4 catarari de categoria C, in Dealul Vaii, la Vard, Cisnadioara si pe Calugaru, si trei sprinturi cu premii, la Nocrich, Agnita si Avrig, precum si evadarii temerarilor Emil Dima, Dementyev (Team Novák), Weulink (ABLOC) si T. Budzinski (Wibatech), cu precizarea ca Dementiev s-a curatat mai repede, echipa lui fiind una de nivel inferior.

Ca veni vorba de premii, totalul acestei curse 2.1pe ratingul UCI imparte in total 20.000 de euro, grosul fiind, evident, al castigatorului final, 2.336 euro, in timp ce invingatorii de etape primesc cate 1.224 euro, semietapele sunt recompensate cu cate 814 euro, iar primul in prolog a luat putin peste 500 euro.

Evident, la o astfel de sosire masiva, tricoul galben a ramas la austriacul Patrick Konrad, ordinea Top 10 fiind aceeasi la general. Poate duminica, ultima zi, cand vom avea 2 semietape, dimineata un contratimp individual de 12,5 km, si un circuit seara tarziu, prin jurul Sibiului si in oras, de 109 km vom vedea si un romanas pe podium, dar echipa nationala, imi pare rau sa o spun, selectionata de grecul Georgiadis (antrenori romani nu sunt…) din foarte putini pretendenti, nu prea sunt sperante…

Iata clasamentele la zi:
Etapa a 2-a:
1 Ackermann Pascal BORA – hansgrohe 14 20 3:58:58
2 Barbier Rudy Israel Start-Up Nation 5 12 ,,
3 Stacchiotti Riccardo Vini Zabù – KTM 3 7 ,,
4 Grosu Eduard-Michael NIPPO DELKO One Provence 5 ,,
5 Ťoupalík Adam Elkov – Kasper 4 ,,
6 Stosz Patryk Voster ATS Team 3 ,,
7 Bernas Paweł Mazowsze Serce Polski 2 ,,
8 Fiorelli Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 1 ,,
9 Kulbe Lars Team SKS Sauerland NRW ,,
10 Kelemen Petr CCC Development Team ,,

Clasamentul general:
1 1 – Konrad Patrick BORA – hansgrohe 3 8:54:52
2 2 – Mühlberger Gregor BORA – hansgrohe 0:03
3 3 – Badilatti Matteo Israel Start-Up Nation 0:53
4 4 – Rochas Rémy NIPPO DELKO One Provence 1:20
5 5 – Wackermann Luca Vini Zabù – KTM 2:40
6 6 – Brożyna Piotr Voster ATS Team 3:38
7 8 ▲1 Rebellin Davide Meridiana Kamen Team 4:40
8 9 ▲1 Hník Karel Elkov – Kasper 4:45
9 11 ▲2 Kelemen Petr CCC Development Team 5:21
10 12 ▲2 Froidevaux Robin Akros – Excelsior – Thömus 5:28