* Fotografia care insoteste aceasta postare ar putea avea si o alta explicatie in afara de Ana Bogdan s-a calificat in sferturile de finala ale Turneului de tenis de la Praga, anume: “Si Turenko nu mai vine”.

Asta pentru ca sinaianca a ajuns in turul 3 al turneului de 202.250 dolari din capitala ceha fara joc, adversara ei, ucraineanca Lesia Turenko, neprezentandu-se, iar pana in acest moment nu exista nicio explicatie. Ar putea fi faptul ca Turenko ar fi fost la al 5-lea meci, pe canicula pragheza, ea fiind nevoita sa castige de 3 ori in calificari.

Vorba ceea, sa fie primit, inclusiv cecul de 5.000 de dolari si cele 60 puncte WTA, si la mai mare, in antepenultima faza a competitiei romanca urmand sa joace impotriva Kristynei Pliskova, care a reusit sa o elimine in turul secund pe favorita 2 a competitiei, croata Petra Martic, cu 6-1, 7-5. Sanse sunt, nu ma dau specialist, dar Bogdan joaca bine cu stangacele mai ales cele inalte, cu loviturile ei liftate, razante.

* In schimb, cealalta romanca programata, la dublu, miercuri, Simona Halep, in pereche cu cehoaica Barbora Strycova, a parasit acest tablou, perechea adversa din turul 1, alcatuit din rusoaicele Veronika Kudermetova siAnastasia Pavliucenkova (Rusia), obtinand in 1h10′ o victorie la limita, cu6-3, 3-6, 10-8.

* Scriam marti de prostia monumentala a gazdelor in ce priveste programarile, iar miercuri am inca o dovada: meciul de dublu dintre cuplul româno-german Laura Paar/Anna-Lena Friedsam şi cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, principalele favorite, a fost suspendat, luni, la scor egal: 4-6, 6-3.

Ei bine, pentru un supertie-break de cel mult 10 minute cu incalzire cu tot reprogramarea este abia pentru miercuri seara, in timp ce Gabriela Ruse, dupa cum spuneam ieri, a fost nevoita sa joace 2 meciuri de peste 2 ore intr-un interval de 6 ore cu totul! Nu vreau sa vorbesc de gainarii ticaloase, fiind vorba de cehoaice la dublu, ca nu am probe…

Oricum, le-a iesit, cehoaicele castigand in cele din urma cu 10-4 in decisivul supertie-break, stire venita chiar acum.

* Sevilla, castigatoare a Europa League la fotbal de cinci ori, s-a calificat marţi seara în semifinalele competiţiei, după ce a învins echipa engleză Wolverhampton Wanderers cu scorul de 1-0 (0-0), la Duisburg, în sferturile de finală, unicul gol fiind inscris in minutul 88 de argentinianul Lucas Ocampos.

* De asemenea, Şahtior Doneţk s-a calificat la pas în semifinalele Europa League la fotbal, după ce a dispus de FC Basel cu scorul de 4-1 (2-0), marţi seara, la Gelsenkirchen. Au marcat: Junior Moraes (2), Taison (22), Alan Patrick (75 – penalty), Dodo (88), respectiv Ricky van Wolfswinkel (90+2).

* În semifinale, Şahtior o va înfrunta pe Inter Milano, care a dispus luni de Bayer Leverkusen cu 2-1, in timp ce Sevilla se va confrunta cu Manchester United, care a avut nevoie de prelungiri luni seara, câştigând cu 1-0 meciul cu FC Copenhaga.