Bayern Munchen o va înfrunta pe Paris Saint-Germain în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Lyon cu scorul de 3-0 (2-0), miercuri seara, la Lisabona, în a doua semifinală a competiţiei.

Bayern s-a impus, firesc, prin golurile marcate de Serge Gnabry (18, 33) şi Robert Lewandowski (88) în faţa echipei la care portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă.

Practic, Olympique Lyon si-a taiat singura creanga de sub picoare, sapandu-si moralul dupa doua ratari in primul sfert de ora, prin Cornet, in minutul 13, si Toko Ekambi, bara in minutul 17.

Din acel moment, scapati de orice grija, bavarezii si-au impus tactica perfecta si, mai ales, pregatirea fizica pefecta, care le-au -adus a 19-a vctorie connsecutiva, in toate competitiile, cu o medie de 3,3 goluri de meci, demonstrand ca lucrurile temeinic facute de-a lungul deceniilor pot fi decisive pentru trecerea oricarei situatii, fie si aceasta inedita, de pandemie si competitii date peste cap.

Finala se va juca duminică, la Lisabona, pe Estadio da Luz. PSG este la prima sa finală, în timp ce pentru Bayern e prima după 2013.

In finala, Bayern va intalni Paris Saint-Germain, care s-a calificat pentru prima dată ultimul act al Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, la Lisabona, după ce a întrecut-o pe RB Leipzig la scor de forfait, 3-0 (2-0).

• Nici nu s-a incheiat o editie a Ligii campionilor ca a si inceuut alta, cu turul 3 preliminar, in care CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Floriana FC cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, în Malta, în primul tur preliminar al competiţiei.

Campioana României s-a impus prin golurile marcate de Mike Cestor (54) şi Cătălin Golofca (90+7), la capătul unui meci pe care l-a controlat şi în care gazdele nu şi-au creat ocazii clare de gol.

Fazele preliminare ale competiţiei au loc într-o singură manşă. CFR Cluj o va întâlni în turul al doilea preliminar pe Dinamo Zagreb, în deplasare, pe 25 sau 26 august.

• Rezultatele din primul tur preliminar al competiţiei:
    Miercuri 19 august
    FC Ararat-Armenia (Armenia) – (+) Omonia Nicosie (Cipru) 0-1, după prelungiri
    (+) Molde (Norvegia) – KuPS Kuopion (Finlanda) 5-0
    Flora Tallinn (Estonia) – (+) Suduva Marijampole (Lituania) 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 2-4 la loviturile de departajare
    (+) Ferencvaros Budapesta (Ungaria) – Djurgaardens IF (Suedia) 2-0
    (+) Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Riga FC (Letonia) 2-0
    Dinamo Tbilisi (Georgia) – (+) KF Tirana (Albania) 0-2
    (+) NK Celje (Slovenia) – FC Dundalk (Irlanda) 3-0
    (+) FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) – CS Fola Esch (Luxemburg) 2-0
    Gap Connah’s Quay (Ţara Galilor) – (+) FK Sarajevo (Bosnia) 0-2
    Buducnost Podgorica (Muntenegru) – (+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-3
    Floriana FC (Malta) – (+) CFR Cluj (România) 0-2